Welcome - Mire se vini - Willkommen
Nje prej gezimeve gjate moshes sime te deri tashme, eshte edhe vizita neper Kosove. Kur morem lajmin se do te bejme nje vizite njeditore neper Atdheun ton te dashur u gezova pa mase, pasi qe deri ate dite nuk kisha pasur mundesi qe te vizitoj Kosoven. Heret ne mengjes te gjithe nxenesit e klases sone, se bashku me mesuesen u takuam para shkolles sone. Te te gjithe vrehej nje gezim e hare, te cilet e shpreheshin me buzqeshje te embela femijerore.

Ne vizituam "Shpellen" e Gadimes, pam mrrekullira te cilat nuk i bene dora e njeriut.. Vizituam edhe "Lidhjen e Prizrenit" ku u njohem me shlkrimtaret Avdyl e Sami Frasherin, pastaj vizituam edhe nje pishin me peshqi ne Vernice. Kjo vizite dote mbetet e pashlyeshme nga kujtesa ime.

Nje lule nenes - Urime 8 Marsi

Sote eshte 8 Marsi dita e gruas. Secili femije ka deshire ti dhuroj nenes se tije ndonje lule apo dicka tjeter. Edhe une si femijet e tjere doti dhuroj nje lule e do t`ia uroj festen e 8  Marsit, me kete lule une nenes sime do ti shpreh gezime ne fetyre. Kjo dite filloi ne Cikago me 18... kur grate e filluan greven per te drejtat e tyre, prej asaj dite 8 Marsi mbeti dita e gruas dhe cdo here festohet dhe keshtu fetyrat e tyre buzqeshin. Por nje gje me brengos per femijete e varfer te cilet nuk kan  qfare ti dhurojne nenave te tyre, i dhurojne vetem puthje, e disa prej tyre nuk e dijne se sote eshte 8 Marsi.

Me ndoje per te ardhmen se secili femije ne bote do ta dije se cka eshte  8  Marsi dhe doti dhurojne lule nenave te tyre . Po femijet qe nuk kan prinde, kete dite e presin me lote ne sy. Athua c`do te bejne kur te vie kjo dite? Per ata kurre me nuk do te kete gezime ne fetyre, por vetem pika loti. Une 8 Marsin ua uroj te gjitha nenave ne bote, veqanarishte nenes sime te cilen e dua pa mase.

 

Nje kujtim nga e kaluara- Shetitje

Me 28 Nentor na erdhi lajmi per ne shetitje, ne u gezuam shume per kete lajme.

Te nesermen ne ora 8 ne mengjez filluam rrugen per ne nje vende shume te bukur te Kosoves ne Malisheve. Pasi qe filluam rrugen ne edhe kendonim, edhe bisedonim per kete gje qe u gezuam. Me fytyrat tona te ndryshme dhe te gezueshme, ishin edhe te arsimtarve si Ismajl Ismajli. kujdestari i klases Nijazi Haziri, Esma Bllaca, Sanije Gashi e shume e shume te  tjere. Ne Malisheve kishte gjelberim , kishte peme e ishte si nje pylle i arte.

Pranvera ne syte e mi

Pranvera eshte stina me e bukur e vitit. Pranvera eshte gjalleri, jete, rilindje per gjallesat, bimet si dhe per vete njeriun. Gjithqka po thuaj rifillon jeten e re. Ne mengjes kur zgjohemi hapim syte nga dritarja dhe shikojme zogjet, lulet, bimet kur qelin lulesat e tyre te vogla, por edhe diellin kur ngroh me rrezet be tije te hijshme. Me syte tan shohim edhe lisat e gjate, drujte, pallatet e ngritura, zogjte, bilbilat kur kendojne me zerin e tyre te embel qe jan si nje zgjue bletesh.

Me pranveren tone, qe sote hyjme ne ate dite diellore, ne ate dite te mrekullueshme e te gezueshme, ne shohim gjelberimin ne natyre, ne ledine e kopshte.

 

Kosoves - Atdheut tim te dashur

Ne vijim pasojne tekste ......